Маківська бібліотека

Маківська бібліотекаІсторія Маківської сільської бібліотеки

Маківська сільська бібліотека утворилась в 1958 році. Книжковий фонд її становив 2000 книг, читачів – 500 чол.

Бібліотека була розміщена в одній кімнаті старого приміщення. Пізніше тут функціонував дитячий садок.

У 1958 році в бібліотеці почала працювати завідуючою Ткачишена Ніна Степанівна, яка закінчила Кам’янець-Подільський технікум культосвітніх працівників.

У 1963 році правління колгоспу «Україна» вирішило побудувати новий будинок культури на два поверхи. Сюди у 1965 році було перенесено бібліотеку. У новому приміщенні на другому поверсі вона зайняла дві кімнати.

Колгосп закупив для бібліотеки нові книжкові шафи, стелажі, столи, стільці. Бібліотека поповнювалась новими книгами, періодикою, збільшувалась кількість читачів.

В бібліотеці проводились диспути, читацькі конференції, літературні вечори, оформлялись нові книжкові виставки.

У 1972 році в одній з кімнат бібліотеки було створено дитячу бібліотеку. Завідуючою дитячим відділенням була призначена Мазур Ніна Трохимівна, яка закінчила Кам’янець – Подільське культосвітнє училище, потім навчалась у Київському інституті культури.

Книжковий фонд у дитячій бібліотеці становив тоді 5000 екз. книг читачів – 350 чол. Дитячу бібліотеку часто відвідують діти з піонерського табору «Орлятко». З цими дітьми бібліотека завжди проводила цікаву і змістовну роботу: ігри, вікторини, літературні засідання.

У 1977 році Мазур Ніна Трохимівна змінила місце проживання і на посаду старшого бібліотекаря дитячої бібліотеки було призначено Мазур Людмилу Василівну, яка закінчила Кам’янець – Подільське культосвітнє училище.

На той час книжковий фонд бібліотеки збільшився до 8000 екз., читачів стало 500 чол. Дитяча бібліотека проводила дитячі ранки, усні журнали, бібліографічні огляди літератури та інші цікаві форми роботи.

У Маків приїжджали делегації з округу, які відвідали також будинок культури і бібліотеку. Вони подарували бібліотеці книги і сувеніри з Болгарії.

В 1982 році бібліотеці (дорослій і дитячій) було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи»

У 1985 році на базі дитячої бібліотеки працювала школа передового досвіду по керівництву читанням і роботі з читачами.

У 1982 році вийшла з друку книга Аполлінарія Мацевича«Маківський колос». Це книга про колектив колгоспу «Україна», про рідне село Маків, його працьовитих людей.

Тому у 1984 році працівниками бібліотеки було проведено прем’єру книги А.Мацевича «Маківський колос» для жителів села. На прем’єру будо запрошено самого письменника, а також героїв його книги – жителів Макова.

У 1986 році у дитячій бібліотеці було створено ляльковий гурток «Книга і лялька», яким керує бібліотекар Маківської дитячої бібліотеки Мазур Л.В.

Ткачишина Ніна Степанівна працювала завідуючою філіалом до 1991 року. На бібліотечній роботі вона пропрацювала 33 роки. За ці роки бібліотека була переможцем обласних і районних конкурсів, різних змагань. Багато разів бібліотеку нагороджували почесними грамотами.

У 1991 році Ніна Степанівна пішла на заслужений відпочинок. На посаду завідуючої Маківського філіалу було призначено Сай Тетяну Володимирівну, яка раніше працювала в центральній районній бібліотеці, закінчила Рівенське культосвітнє училище.

За цей період бібліотека поповнилась новими книгами, періодикою. Книжковий фонд її становив 14700 екз. книг.

Бібліотека проводила літературні вечори, прем’єри книги, диспути. У 1991 році було проведено прем’єру книги «Персональні ляпаси», з читачами зустрівся гуморист Роман Іванович Болюх.

У 1992 році було проведено прем’єру книги Володимира Сутковецького«Віск ікриця». На прем’єру також був запрошений автор книги. У цьому ж році прем’єру своєї книги «Тернова стежка» представив Віктор Степанович Прокопчук.

У 1993 році бібліотекою проведено родинне свято сім’ї Теслюків «Домашнє вогнище родинне – оселя наша і сімя»

У 1995 році на посаду завідуючої бібліотекою було призначено Муляр Наталію Миколаївну,  яка закінчила Київський Державний університет культури і мистецтв.

Бібліотека постійно поповнюється новою літературою. На цей час її книжковий фонд становить 16000 екз., читачів – 1000 чол.

У 1995 році бібліотека провела зустріч з Членом спілки письменників України, заслуженим артистом України, членом правління Українського фонду культури Віктором Женченком.

1997 року дитячу бібліотеку перейменовано у дитяче відділення і приєднано до дорослої бібліотеки. Разом з дитячою бібліотекою книжковий фонд становить 18922 екз. літератури.

Бібліотека отримала назву – Маківський сільський філіал. Завідуюча Маківського філіалу – Муляр Наталія Миколаївна, старший бібліотекар  – Мазур Людмила Василівна.

У 1996 році Маківську школу і бібліотеку відвідав наш земляк, письменник Микола Никанорович Магера. У рамках декади книги «Стежками творчості Миколи Магери» бібліотека провела літературно – мистецьку годину за творами автора.

У 1998 році бібліотека спільно з колегіумом провели краєзнавчу конференцію «Моє село: роль і місце в історії краю»

2003 року з учнями 10-11 класів бібліотека провела читацьку конференцію «Держава. Закон. Громадянин», а у 2006-му вечір-зустріч з ветеранами «Над Україною цвіт Перемоги розцвів»

В 2004 році вийшов досвід бібліотеки «Бібліотека в інформаційному просторі». Для юнацтва в бібліотеці постійно працював клуб за інтересами «Україночка», створюється новий клуб «Європейський вибір»

Вечір-зустріч з ветеранами Великої Вітчизняної війни «Пам’ять про вас збереже Дунаєвеччина» відбувся в 2005 році. Захід було проведено з нагоди 60-річчя Перемоги над німецько-фашистськими загарбниками  в колегіумі з учнями 9-11 класів. Були присутні ветерани: Фаренюк Ф.Ю., Олинець І.П., Буравльов П.П., Прушинський П.Й., Ферманюк П.Р. Олійник Д.М.,Кметюк А.В.

В 2007 році на базі Маківської сільської бібліотеки відбувся круглий стіл «Про стан та пріоритети розвитку публічних бібліотек на селі». На захід були запрошені: заст.. голови Дунаєвецької РДА Панасевич Т.В., зав. відділом культури району Паштепа І.П., сільський голова Кушнір А.А., директор районної бібліотеки Прокопчук Т.К., бібліотекарі району, голови сільських рад. Присутніми піднімалися питання управління закладами культури, організації матеріально-технічного та фінансового забезпечення, про європейське бачення публічної бібліотеки, про грані співпраці органів місцевого самоврядування і публічних бібліотек та про перспективи розвитку бібліотек в нових умовах.

Станом на 2007 рік Маківська сільська бібліотека налічує: фонд – 13277 екз. книг, читачів – 1002 чол.

Провідний бібліотекар – Муляр Н.М., зав. бібліотекою Мазур Л.В.

В 2007 році бібліотекою проведено читацьку конференцію «Я спасення шукав для народу» присвячену 430 річниці від дня народження Мелетія Смотрицького.

В 2008 році бібліотека взяла активну участь в естафеті присвяченій 85-річчю утворення Дунаєвецького району. Тому бібліотека провела вечір-зустріч з орденоносцями села – людьми, які заслужили високі нагороди держави. На зустріч завітали люди, чиїми невтомними руками славився Маків, самовіддана і добросовісна праця яких оцінена народом і державою.

Для юнацтва в бібліотеці проведено усний журнал «Законодавство, яке тебе захищає». На захід були запрошені: дільничний інспектор Олійник О.П., лейтенант міліції Дунаєвецького РВ УМВС Стасишин Ю.В., практичний психолог Зверєва Р.А, директор колегіуму Сорокатюк Г.П., заст..директора з виховної роботи Ратушняк Л.І.

За основу інформаційно-бібліографічної роботи бібліотека бере формування довідково-бібліографічного апарату , до якого входять картотеки: законодавчих актів, письменників-лауреатів, краєзнавча, офіційні документи органів місцевого самоврядування.

Покращилась матеріально-технічна база бібліотеки: за кошти сільської ради закуплено нові столи, стільці, доріжки, гардини.

22 жовтня 2008 року в бібліотеці відбулась читацька конференція «Україна пам’ятає, світ визнає» (присвячена річниці голодомору на Поділлі)

На цю ж тему (до року пам’яті жертв голодомору) було проведено засідання клубу на тему «Гірка правда України»

В 2009 році відбулась зустріч з афганцями «Відлуння афганських гір». На зустріч були запрошені воїни В.С.Кметюк, А.П.Буравльов, В.П.Корженівський, які більше двох років були учасниками тієї чужої війни. Згадали живих, пом’янули тих, хто помер. Учні прочитали вірш вчителя О.Ю.Гнатовського «Біль та горе війни», співали військові пісні.

Сьогодні бібліотека – це центр дозвілля, народної творчості, берегиня національної культури. Але час вимагає від бібліотек запровадження нових форм і засобів надання доступу до інформації, використовуючи для цього сучасну електронну техніку. Тому, щоб значно розширити інформаційне обслуговування ставиться завдання придбання комп’ютера і підготовки бібліотеки до реалізації міжнародного проекту «Глобальні бібліотеки на 2009-2010 рр.»

23 жовтня 2009 року на базі Маківського колегіуму відбулася прем’єра «Національної книги памяті жертв голодомору 1932-1933 рр. в Україні: Хмельницька область».

Також пройшов у травні цього року вечір-зустріч з ветеранами Великої вітчизняної війни «Над Україною цвіт перемоги розцвів» (до 65-річчя Великої Перемоги).

Краєзнавча конференція «Моє село в роки Великої Вітчизняної війни» була проведена в Маківському колегіумі з учнями 10-11 класів. На заході були присутні свідки війни Шкваринський Й.І. та Нікольнікова В.А.

Протягом 2011 року бібліотека працювала досить плідно і різнобічно. Проводились заходи: декада книги «Християнські святині», різдвяний калейдоскоп «Небо і земля нині торжествують», урок першокниги «Знайомтесь з Біблією: Євангелія від Матвія та Луки про народження тахрещення Ісуса Христа», урок народознавства «Хай святиться-веселитьсяСвята Йорданська водиця», філософський стіл «Куріння: Престижно?Модно? Шкідливо!», літературно-музична композиція «Я українка з роду», історичний урок «70 років початку Великої вітчизняної війни», година громадянства«Я українець і цим пишаюсь».

28 вересня 2011 року в Маківській бібліотеці відбулося відкриття Інтернет-центру. Адже ще у лютому поточного року була офіційно оголошена одним із 730 переможців другого раунду конкурсу з організації нових бібліотечних послуг з використанням доступу до Інтернету. Завдяки фундації Мелінди та Білла Гейтсів бібліотека отримала комплект комп’ютерного обладнання (3 комп’ютери, принтер, сканер, веб-камери, навушники) і підключилася до мережі. Завдяки підтримці місцевої влади в бібліотеці був проведений ремонт, зроблено металопластикові вікна та двері, встановлено захисний ролет, було відновлено електромережу та підключено бібліотеку до Інтернету.

Відкриття Інтернет-центру в бібліотеці реалізує право громадян на вільний доступ до джерел інформації. Значно покращилось відвідування бібліотеки читачами, з’явились нові користувачі, бібліотека показала себе з іншої, нової сторони. Люди приходять до бібліотеки цілими сім’ями, щоб скористатися послугами комп’ютера, а також прочитати нову літературу, адже фонд бібліотеки поповнився на 123екз. нової літератури, 143 журнали, 36 назв газет.

Відзначаючи 530 річницю з часу першої згадки про с. Маків 16 вересня 2012 року відбулося свято села «Два села – одна доля». На свято були запрошені: заст.голови Дунаєвецької РДА Микола Яковенко, голова районної ради Тетяна Панасевич, ветерани війни та праці, жителі сіл Макова та Шатави, бібліотекарі та клубні працівники району.

Бібліотекарі оформили книжково-документальну виставку «Маків із сивої давнини до сьогодення», виставку народних умільців, вишивальниць, художників Макова та Шатави.

В березні 2013 року читачка Маківської сільської бібліотеки Бас Карина  взяла участь в районному конкурсі «Найкращий читач Хмельниччини-2013», в якому посіла почесне І місце.

Відзначаючи 22 річницю Незалежності України, Маківська сільська бібліотека до  Дня державного Прапора України провела годину громадянства «Наш стягу золоті й блакиті» для учнів 7-9 класів.

До дня незалежності України бібліотека провела літературно-мистецький вечір для масового читача «Ти будеш жити, Україно, країно щастя і добра». Було оформлено книжкову виставку «Україно моя калинова, Незалежності правда свята», проведено вікторину «Моя країна – Україна»

В рамках відзначення 70-річчя визволення Дунаєвеччини від німецько-фашистських загарбників, бібліотека взяла участь в проведенні місячника книги «Дунаєвеччина в роки війни»

Відзначаючи 70-річчя визволення села, Маківська бібліотека спільно з сільською радою, колегіумом та будинком культури провела краєзнавчу конференцію «Моє село в роки Великої Вітчизняної війни». Конференція пройшла в бібліотеці для юнацтва. В конференції взяли участь: сільський голова Кушнір А.А., вчителі Маківського колегіуму, ветерани, учні. Зроблено огляд книжкової виставки «Памятаєш, земле, сорок п’ятий? Земле, сорок перший не забудь!»

Відзначаючи шевченківські дні у березні в районній бібліотеці відбулося мистецьке свято  і поетичний конкурс на краще читання віршів Кобзаря. У конкурсі взяла участь читачка Маківської бібліотеки Людмила Шевчук, яка  виборола на конкурсі почесне друге місце за твір «У нашім раю на землі»

В рамках проведення обласної літературної акції «Прочитай книгу про війну», в Маківській бібліотеці було оформлено книжкову виставку.  Оновлено і доповнено альбом «Говорять ветерани Великої Вітчизняної війни», оформлено довідковий стіл «Велика Вітчизняна війна в художній літературі».

В акції взяли участь 85 читачів, ними було прочитано 120 творів. Читачі написали 10 відгуків на прочитану книгу, намалювали 4 малюнки. Бібліотекарі підготували рекламу-закладку до книги М.Шолохова «Доля людини»

Для учнів старших класів було проведено краєзнавчу конференцію «Моє село вроки війни». На конференції виступив сільський голова Кушнір А.А., вчителі колегіуму. На конференцію були запрошені ветерани війни Прушинський П.Й., Ферманюк П.Р., Свінковський А.В., Хрущ О.П.

В будинку культури для учнів колегіуму пройшов вечір-зустріч з ветеранами «Ви крок за кроком наближали переможну мить». На вечір завітали ветерани Нікольнікова В.В.,Філіп’єв В.Г., Ферманюк П.Р., Тулюк В.Ф., Прушинський П.Й.

Для учнів 7-8 класів в бібліотеці було проведено зустріч з дітьми війни Белінським А.Л., Григор’євою Р.Г., Ніверською Є. М., Карповою Г.І., Калинюк Т.В., Вар валюк Н.Л.

Бібліотека розкриває фонд завдяки тематичним поличкам та книжковим виставкам «Центр регіональної інформації», «В усьому живому пульсує життя», «Хмельниччино, славен мій краю, рідна отча земля», «Права. Закони. Обов’язки»

Проведено віртуальну екскурсію музеєм Великої Вітчизняної війни в Києві для 5-6 класів. Для учнів 7-9 класів проведено конкурс на краще читання віршів про війну. Переможець конкурсу – Бас Карина, учениця  8 класу.

Цікаво пройшов в бібліотеці урок мужності «Пам’ять землі Подільської» для учнів 5-6 класів. Для учнів 9 класу проведено обговорення книги Б.Польового «Повість про справжню людину»

В квітні 2015 року в бібліотеках проходив обласний конкурс «Найкращий читач Хмельниччини»

Перший раунд конкурсу пройшов в Маківській сільській бібліотеці. Переможець- Дозорець Валентин, учень 6 класу Маківського НВК, який взяв участь в ІІ раунді, що пройшов в Дунаєвецькій районній бібліотеці і отримав сертифікат учасника.

До річниці Незалежності України спільно з будинком культури бібліотека провела літературно-мистецький вечір «Я живу тобою, Україно, і любов свою віддам сповна»

З нагоди дня народження великого національного поета Т.Г.Шевченка в бібліотеці 10 березня відбулось літературне свято «Шевченко – це народ, і якнарод, він буде вічно жити» з учнями 9-11 класів

Спільно з будинком культури до Міжнародного дня музики в бібліотеці був проведений музичний калейдоскоп «Музика – це мова почуттів»

До дня пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій в бібліотеці проведено годину скорботи «Україна пам’ятає, світ визнає». Мета заходу – вшанувати пам’ять безвинно замучених голодом та політичними репресіями людей, виховувати в молоді особистісні риси громадянина України, патріотизм.

 

You may also like...

Залишити відповідь